SOBOTNIA WYCIECZKA PRZEZ CZTERY WOJEWÓDZTWA


Trwają ferie zimowe 2025 r., więc podobnie jak w wakacje wiele osób zwalnia, ciesząc się zimowym odpoczynkiem i wyjazdami. Również imprez lokalnych jest jak na lekarstwo, więc i mi trafił się całkowicie wolny weekend. 

W sobotni poranek zerwałem się na równie nogi, aby pojechać na warszawski Grochów, gdzie o godz. 8.00 miała (zgodnie z informacją udostępnioną na messengerze przez jedną z koleżanek z liceum) odbyć się ceremonia pogrzebowa Pani Jadwigi Orłowskiej - naszej polonistki i czteroletniej wychowawczyni, która zmarła 27 stycznia br. w wielu 81 lat. Namówiłem telefonicznie Adama Wilczyńskiego "WILKA" na uczestnictwo w tym, jak się okazało na miejscu NIE pogrzebie. Była to tylko Msza święta w intencji zmarłej. Ksiądz z którym rozmawialiśmy nawet nie wiedział kiedy odbył się pogrzeb i gdzie została pochowana.



Po powrocie do domu stwierdziłem, że nie warto przeleżeć całej soboty i spontanicznie ruszyłem Toyotą Aygo W0 MAMAM w bardzo, jak to się później okazało super trasę. Na początek "śladami Starnoszczaka", czyli przez Sochaczew do miejscowości Kiernozia i następnie przez Gostynin do Białego (z zatrzymaniem koło mojej dawnej, sprzedanej już niestety działki) aż do Miałkówka koło Lucienia (powiat gostyniński na Mazowszu), gdzie byłem już wielokrotnie, a ostatnio 2 sierpnia 2024 r. na motocyklu Junak RX ONE... TUTAJ. Tutaj zrobiłem kilka zdjęć, aby wyruszyć dalej... Kilkukrotne oszukanie samochodowej nawigacji zakończyło się jazdą "z duszą na ramieniu" przez las, ale (żeby nie było) zgodnie z przepisami.

MIAŁKÓWEK W GMINIE LUCIEŃ






Następnie przemieściłem się do miejscowości Kowal w województwie kujawsko-pomorskim. w powiecie włocławskim. Tam to mają na bogato - bo i Burmistrza i Wójta oraz biskość autostrady A1 wraz z węzłem. Warto odnotować, że w Kowalu urodził się KAZIMIERZ III WIELKI (1310-1370), król Polski w latach 1333-1370, który nadał Kowalowi przed 1370 r. prawo miejskie magdeburskie. Generalnie Kowal był już kiedyś przejazdowo "jechany" w drodze nad morze, gdy jeszcze nie była do końca oddana A1, ale było to około 15 lat temu.

MIASTO-GMINA KOWAL I KRÓL KAZIMIERZ















PRZEJAZD NAD AUTOSTRADĄ A1


Następnie wstąpiłem do Brześcia Kujawskiego, który przywitał mnie modernizacją Rynku, gdzie m. in. posadowiono pomnik Władysława Łokietka. Jak podają źródła, w 1260-61 rok urodził się tutaj książę brzeski i późniejszy król Polski Władysław Łokietek. Reasumując - przed chwilą Kazimierz Wielki, a teraz Władysław Łokietek. Przypadek???? Brześć Kujawski, to miasto w Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim. Modernizacja Rynku to... wyśmienita okazja, żeby wrócić tu latem na motocyklu.

BRZEŚĆ KUJAWSKI I WŁADYSŁAW ŁOKIETEK












Kolejnym miastem na szlaku była Izbica Kujawska województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim - znana m. in. z moich wyjazdów młodzieńczych. Zawsze blisko, ale nigdy ze zdjęciami i z historią miasta. A tymczasem w Izbicy mamy opuszczony i nieaktywny kościół ewangelicki, synagogę, w której w tylnej części (tak mi się wydaje) zlokalizował się jeden z popularnych dyskontów oraz kościół parafialny. Widoczny jest też tutaj pomnik Fryderyka Chopina (1810–1849) znajdujący się na Placu Wolności (Rynku). To właśnie tutaj, w tym mieście została ochrzczona Tekla Justyna Chopin z domu Krzyżanowska, będąca matką kompozytora. Dodam tylko, że Fryderyk urodził się w bliskiej mi Żelazowej Woli koło Sochaczewa, a ochrzczony został w niedalekim Brochowie.

IZABICKA KUJAWSKA I FRYDERYK CHOPIN








Następnym przystankiem sobotniej wyprawy był znaleziony przypadkiem dzięki Google Maps Park Kulturowy Wietrzychowice, który utworzony został w 2006 roku w celu ochrony sześciu grobowców kujawskich. Teren parku (tutaj znajduje się pięć grobowców) jest oznakowany i wyposażony w infrastrukturę turystyczną. Dla zwiedzających wyznaczono ścieżkę edukacyjną. Parkiem zarządza Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Izbicy Kujawskiej.

PARK KULTUROWY WIETRZYCHOWICE















Kolejnym przystankiem sobotniej wyprawy była miejscowość Przedecz i Zamek w Przedczu zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Samo miasto znajduje się w województwie wielkopolskim, w powiecie kolskim. Tutaj zastał mnie zachód słońca, więc i mina wyszła nietęga.

PRZEDECZ





ZAMEK W PRZEDCZU


















Na zakończenie podjechałem jeszcze spontanicznie do Brdowa (wielkopolska gmina Babiak), znanego również z młodzieńczych, a nawet wczesno-dorosłych wyjazdów. Ostatnio na motocyklu 10 sierpnia 2024 r.... TUTAJ. Dalsza trasa powrotna, to bez zatrzymywania: Kłodawa, Krośniewice, Gostynin, Sochaczew i dojazd do domu.

BRDÓW




TRASA WYNIOSŁA RAZEM 420 KILOMETRÓW

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

OSTATNIE TAKIE TRIO - BABICKI FILM O MIŁOŚCI

WYBRALIŚMY SOŁTYSÓW I RADY SOŁECKIE