BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH


Planowałem te odwiedziny od wielu lat, a kilka razy było naprawdę blisko. Wskazówki google w trafieniu nie za bardzo pomogły, ale pomógł lokalny sklep i "koniec języka za przewodnika".

Fort VII znajduje się na północ od miejscowości Cybulice Małe, w powiecie nowodworskim, w gminie Czosnów, nieopodal drogi krajowej nr 579. Powstał w latach 1883-88, jako jeden z fortów wchodzących w skład pierwszego (wewnętrznego) pierścienia fortów wokół Twierdzy Modlin. Fort zachował się w dobrym stanie, a podziemny system jest bardzo rozległym i dość ciekawym labiryntem (źródło werttrew.fora.pl) - wartym zobaczenia np. w sobotę lub w niedzielę. Aby zwiedzać, trzeba mieć ze sobą dobrą latarkę i mieć oczy dookoła głowy, w szczególności należy patrzeć pod nogi. Planując wycieczkę - najlepiej zaplanować ją na suche dni.

I kto teraz powie, że pod Warszawą "bunkrów nie ma, ale też jest zaje...".

EDIT: Okazuje się jednak, że zwiedzanie tego atrakcyjnego miejsca jest niezgodne z prawem.
Bunkry zlokalizowane są bowiem na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, a na podstawie obowiązujących przepisów turyści i odwiedzający mogą przebywać wyłącznie w miejscach i na obszarach udostępnionych przez Ministra Środowiska lub dyrektora parku. Fort VII jest nieudostępniony dla turystów i odwiedzających.
Michał Starnowski
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA