PORADNIK BEZPIECZNE WAKACJE 2024

Ostrzeżenia i alerty o bezpieczeństwie

Wakacje to czas, w którym mogą wystąpić nagłe, a zarazem szczególnie niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Mogą to być m. in. burze, upały lub silne podmuchy wiatru.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne dostępne są na stronie IMGW-PIB – https://www.imgw.pl/ – oraz w udostępnionej na telefony komórkowe aplikacji mobilnej http://aplikacjameteo.imgw.pl/. Przed zaplanowaną aktywnością na świeżym powietrzu lub podczas biwaku pod namiotami warto sprawdzić prognozę pogody.

Przypominamy także, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w szczególnie niebezpiecznych sytuacjach uruchamia ALERT RCB na telefony komórkowe, który ostrzega odbiorców znajdujących się na zagrożonym obszarze o nadchodzącym niebezpieczeństwie.

Pamiętaj. Kiedy zobaczysz niebezpieczną sytuację, zagrożenie zdrowia lub życia dzwoń na ogólnopolski numer alarmowy 112.

Bezpieczeństwo nad wodą

Przypominamy, że pływać należy tylko w wyznaczonych miejscach i pod opieką ratownika. Nad wodą należy bezwzględnie stosować się do jego poleceń oraz obserwować kolor wywieszanych flag. Nigdy nie wchodź do wody, kiedy zobaczysz przy kąpielisku czerwoną flagę. Nie przeceniaj także swoich umiejętności pływackich. Podczas pływania żaglówką, łódką czy kajakiem pamiętaj o założeniu kapoka. Przed wypłynięciem poinformuj najbliższych lub znajomych, dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływasz oraz o której godzinie przewidujesz powrót.

Zachowaj zdrowy rozsądek i zapewnij należytą opiekę dzieciom. Nigdy nie wchodź do wody pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych na tzw. główkę. Pamiętaj, że dmuchany materac nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło. Zapamiętaj numer alarmowy nad wodą: 601 100 100.

Warto pamiętać, że na terenie gminy Izabelin i Stare Babice nie funkcjonują kąpieliska ani miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. 

Bezpieczeństwo w górach

Należy pamiętać, że w górach pogoda zmienia się niezwykle szybko. Przed każdym wyjściem na górski szlak sprawdź prognozę pogody. Możesz to zrobić w ww. aplikacji lub na stronie IMGW-PIB. Pamiętaj, że uderzenia piorunów zdarzają nie tylko w najwyższych partiach gór, ale także w nisko położonych dolinach. Przed wyjściem w góry poinformuj najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim szlakiem będziesz iść i jaki jest cel twojej podróży oraz o której godzinie przewidujesz powrót.

Gdy zauważysz oznaki zbliżającej się burzy, jak najszybciej zejdź najbliższym szlakiem z grani lub ze szczytu w dolinę – to zmniejsza, lecz nie wyklucza prawdopodobieństwa porażenia. Nigdy nie chowaj się pod drzewami. W polskich górach burze najczęściej odnotowuje się w godzinach południowych. Zapamiętaj numer alarmowy w górach: 601 100 300.

Turystyka na obszarach leśnych

Okres letni to idealny czas na zwiększony ruch na świeżym powietrzu. Można biegać, spacerować czy też jeździć na rowerze. Idealnym do tego miejscem będą tereny leśne, w tym m.in. tereny Kampinoskiego Parku Narodowego. W KPN przez cały rok można uprawiać turystykę pieszą, nordic walking, jazdę na rowerze, narciarstwo biegowe oraz jazdę konną wierzchem. Turysta powinien jednak przestrzegać pewnych zasad. I tak uprawianie turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej dozwolone jest wyłącznie wyznaczonymi szlakami i tylko w porze dziennej (od wschodu do zachodu słońca).

Uprawianie turystyki konnej, biwakowanie, organizacja imprez zbiorowych (rajdy, zloty, złazy, itp. powyżej 20 osób), wykorzystywanie parku do celów edukacyjnych, naukowych, twórczości kulturalnej (malarstwo, fotografia, film, itp.), a także udostępnianie terenu na działalność handlową i usługową wymaga uzyskania stosownego zezwolenia w dyrekcji parku - tel. 22 722 60 01, 722 60 21 czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7.30–15.30.

Pamiętaj, że krzewy, mchy i porosty tworzą naturalną barierę, która skutecznie osłabia sygnał telefoniczny, co często prowadzi do jego znacznego osłabienia lub całkowitego zaniku.

Bezpieczeństwo na drogach

Kierowco, sprawdź auto przed wyjazdem na wakacje. Skontroluj ciśnienie w oponach, ilość płynu w zbiorniczku do spryskiwacza, gaśnicę, trójkąt i wyposażenie apteczki samochodowej. Wyposaż swój pojazd również w kamizelkę odblaskową. Przygotuj się do podróży – bądź wyspany/a i wypoczęty/a. W trakcie wielogodzinnych podróży rób przerwy. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w samochodzie. Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a jeżeli będziesz je realizować, to wyłącznie przez urządzenia dozwolone. Pamiętaj także, że spożywanie posiłku podczas prowadzenia pojazdu rozprasza kierowcę.

Pamiętaj, aby sygnalizować swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu. Prędkość dostosuj do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego. Urządzenia wspomagające jazdę czy używanie nawigacji nie zwalniają kierowcy z myślenia.

Z pozoru bezpieczna sytuacja, np. niewielki ruch czy dobre warunki atmosferyczne, mogą uśpić czujność kierowcy. To właśnie wtedy może zdarzyć się coś nieoczekiwanego i może dojść do wypadku drogowego. Pamiętajmy o ostrożności i ograniczonym zaufaniu oraz zachowaniu bezpiecznego odstępu między pojazdami.

Jako najczęstsze przyczyny wypadków drogowych możemy wymienić nadmierną prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa czy nieprawidłowe wyprzedzanie. Każda nietrzeźwość w ruchu drogowym stanowi również poważne zagrożenia bezpieczeństwa dla jego uczestników.

Twoje dziecko jedzie na obóz

W celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji bardzo często przeprowadzane są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek. Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości. Autokar mogą m.in. skontrolować (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach – tel. 22 752 80 00.

Organizacja obozu lub kolonii powinna zostać zarejestrowana przez organizatora obozu w oficjalnej bazie wypoczynku, która dostępna jest na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jeśli jesteś w stanie to potwierdzić, możesz mieć pewność, że dostał on zgodę na prowadzenie kolonii albo obozu i wypoczynek ten jest nadzorowany przez kuratora oświaty, służby sanitarne i straż pożarną.

informacja sporządzona przez Urząd Gminy Izabelin :-)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PREZENTACJA KANDYDATA NA WÓJTA GMINY STARE BABICE

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

NASZ PROGRAM WYBORCZY - KWW DZIAŁAMY DLA WAS