MEDAL NA JUBILEUSZ RADIOSTACJI BABICE


W czwartek, 31 października 2023 r. podczas obrad jednej z Sesji Rady Gminy Stare Babice z rąk Wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej Pana Marcina Łady i Przewodniczącego Rady Gminy Stare Babice Krzysztofa Szuby otrzymałem pamiątkowy medal odlany z okazji Jubileuszu 100-lecia Radiostacji Babice - jednego z największych przedsięwzięć gospodarczych II RP.


Nadmienię tylko, że z tej okazji odlano tylko 100 sztuk, a każdy z medali posiada indywidualny swój numer. Certyfikat autentyczności głosi, że przypadł mi zaszczytny numer 25. Należy nadmienić, że kilka z nich wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się 17 listopada br., czyli równo 100 lat po uruchomieniu "radiostacji". Ja w związku ze swoją działalnością medialną podczas ww. spotkania robiłem zdjęcia - https://babice24.pl/artykul/gala-jubileuszu-100/1499188, dlatego też jestem niezmiernie zaszczycony tym, że kilka dni później zostałem uhonorowanym tymże medalem. Skąd takie wyróżnienie? Podczas Gali kilkakrotnie wspomniano postać śp. płk. w spocz. Ireneusza Dobiecha (1931-2022), jednego z najbardziej zasłużonych osób, które przez lata kultywowały pamięć o Radiostacji Babice. To właśnie nasza wspólna działalność polegająca na tworzeniu i utrzymywaniu od 2009 r. aż do dzisiaj strony internetowej www.nadajnik-babice.pl sprawiła, że ktoś dostrzegł te moje niecodzienne, historyczne działania.


W 1923 roku w Polsce w miejscowości Babice została uruchomiona Transatlantycka Stacja Radiotelegraficzna, zapewniająca łączność poprzez Atlantyk. Tego dnia, Prezydent Rzeczypospolitej Stanisław Wojciechowski wymienił za pomocą Radiostacji oficjalne depesze z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Johnem Calvinem Coolidge’m Jr. Była to największa inwestycja radiokomunikacyjna w II Rzeczypospolitej. Stacja pełniła dwie funkcje: nadawczą w Warszawie i odbiorczą w Grodzisku Mazowieckim. Rozdział tych funkcji był korzystny, gdyż zapewniał maksymalny jej zasięg, przy równoczesnym spełnieniu obu funkcji. Ośrodek nadawczy został usytuowany w rejonie Babic pod Warszawą. W przeddzień wyzwolenia Warszawy, 16 stycznia 1945 roku, Niemcy wysadzili wszystkie urządzenia i maszty nadajnika. Był to akt barbarzyński. Zniszczono zabytek, prawie o wartości muzealnej, sławiący polską: przezorność i myśl techniczną.


A tak sto lat temu, 17 listopada 1923 roku ówczesne gazety rozpisywały się o oficjalnym otwarciu Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej w Babicach: "Długim szeregiem samochodów i powozów dążono wczoraj w południe na uroczysty akt poświęcenia radiostacji polskiej […]. Na uroczystość przybyli oprócz Prezydenta Rzeczypospolitej ministrowie: Kiernik, Szydłowski, generałowie: Szeptycki, Rozwadowski, Żeligowski, marszałkowie: Trąmpczyński i Rataj oraz wielu innych gości wraz z ks. biskupem Gallem i osobami ze świata dyplomacji, przemysłu i handlu".


O Radiostacji Babice można przeczytać także na stronie internetowej: https://trcn.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PREZENTACJA KANDYDATA NA WÓJTA GMINY STARE BABICE

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

NASZ PROGRAM WYBORCZY - KWW DZIAŁAMY DLA WAS