SPACER KOŁO ZBIORNIKA "MOKRE ŁĄKI"


Zbiornik Mokre Łąki w gminie Izabelin koło Warszawy, to jezioro antropogeniczne utworzone w Truskawiu w południowo-wschodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego. Pod tą samą nazwą kryją się także pobliskie uroczysko oraz gminna oczyszczalnia ścieków.

Z uwagi na zmienny poziom lustra wody (średnio jest to około 83 m n.p.m.) jego kształt jest zmienny, z wyjątkiem brzegu obok oczyszczalni, wzdłuż którego usypano groblę. Zmienna jest również głębokość, która maksymalnie wynosi 2,5 metra. Przy wyższych stanach wody, będzie się ona przelewać przez specjalną opaskę znajdującą się w północno-zachodniej części zbiornika i trafiać do Kanału Zaborowskiego. Mimo że zbiornik niemal w całości zasilany jest wodami z pobliskiej oczyszczalni ścieków, spełnia on II klasę czystości. O dobrej jakości wody świadczy fakt, że w zbiorniku występują sporych rozmiarów ryby.Powstanie zbiornika nierozerwalnie wiąże się z budową położonej w jego bezpośrednim sąsiedztwie gminnej oczyszczalni ścieków "Mokre Łąki". Jej koncepcja pojawiła się jeszcze w latach 90., kiedy teren ten należał do gminy Stare Babice. Zanim rozpoczęto tę inwestycję zostało opracowane studium projektowe dotyczące odprowadzania wód na teren Kampinoskiego Parku Narodowego. Budowę oczyszczalni oficjalnie zakończono 10 listopada 2005 roku, a w latach 2011-2012 roku kontynuowano rozbudowę.

W 2005 roku na mocy porozumienia pomiędzy Kampinoskim Parkiem Narodowym a gminą Izabelin przystąpiono do budowy zbiornika Mokre Łąki. Budowę zbiornika oficjalnie zakończono 10 maja 2007 roku. Jego powstanie sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zbiornik Mokre Łąki ustabilizował poziom wód gruntowych na terenie gminy Izabelin.
Bezpośrednią konsekwencją pojawienia się lustra na terenie uroczyska Mokre Łąki jest wyraźny wzrost występowania różnych gatunków ptaków związanych z obszarami podmokłymi. Zagnieździły się tutaj m.in. łyska, cyranka, kokoszka wodna i łabędź niemy. Dzięki zmiennej powierzchni zbiornika dalej można tu spotkać gatunki typowe dla wilgotnych łąk, takie jak czajka, bekas, derkacz czy żuraw. Ze zbiornika korzystają także gatunki migrujące - gęsi czy ptaki siewkowate. Mokre Łąki stały się także ważnym miejscem rozrodu płazów. Można tam spotkać m.in. ropuchy zwyczajne oraz żaby moczarowe i wodne.

SPACERKIEM TUŻ OBOK - Z MOKRYCH ŁĄK NAD LIPKOWSKĄ WODĘMiejsce to obecnie jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców gminy Izabelin i gmin sąsiednich, w tym z Warszawy. Do zbiornika można dojść Aleją Dębów, jest tu plac zabaw, boisko do piłki, siłownia plenerowa, ławeczki i dużo miejsca do rodzinnego odpoczynku. Z tablic tu umiejscowionych można było do niedawna wyczytać historię miejsca, ale obecnie potrzebują one wymiany. Niestety niemożliwe jest przejście dookoła zbiornika, co byłoby zapewne nie lada atrakcją turystyczną. A zapachy?? Tak, czasami się zdarzają.
spisano na podstawie Wikipedii, fot. własne - 24 kwietnia 2022 r.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA