TURYSTYKA W KAMPINOSKIM PARKU NARODOWYM


Okres letni i jesienny, to idealny czas na zwiększony ruch na świeżym powietrzu. Można biegać, spacerować, czy też jeździć na rowerze. Idealnym do tego miejscem będą np. tereny Kampinoskiego Parku Narodowego, który przecież mamy na wyciągnięcie ręki. Należy jednak pamiętać o ZASADACH, które tutaj panują. Poniżej zwięzły zbiór opracowany na podstawie strony internetowej KPN.

Teren Kampinoskiego Parku Narodowego udostępniany jest w celach naukowych, edukacyjnych, kulturowych, turystycznych, rekreacyjnych i sportowych w sposób, który nie wpłynie negatywnie na przyrodę parku. Poprzez udostępnianie rozumie się umożliwianie fotografowania lub filmowania w celach zarobkowych oraz korzystania z zasobów, tworów i składników przyrody w wyżej wymienionych celach.


W Kampinoskim Parku Narodowym możliwa jest do uprawiania turystyka piesza, nordic walking, rowerowa, narciarstwo biegowe oraz jazda konna wierzchem. Rowerem można poruszać się po szlakach pieszych, jednak należy pamiętać o tym, że piesi mają pierwszeństwo. Dla strudzonych wędrowców na szlakach turystycznych przygotowano miejsca wypoczynku, gdzie można spożyć posiłek, schronić się przed deszczem lub słońcem.


Na terenie parku istnieje 12 polan wypoczynkowych, na których możliwe jest organizowanie pikników. Z uwagi na to, że Kampinoski Park Narodowym jest silnie narażony na pożary, każde użycie ognia wymaga uzyskania zgody dyrektora parku. Polany są wyposażone w wiaty, ławki i ławy. Na polanach Jakubów oraz Lipków są też place zabaw dla dzieci.


Szlaki w KPN są znakowane i pozwalają na zwiedzanie najładniejszych fragmentów Puszczy Kampinoskiej. Do dyspozycji jest około 360 km znakowanych pieszych szlaków turystycznych oraz 200 km szlaków rowerowych. Szlaki piesze uwzględniają pasowy układ Puszczy Kampinoskiej. Równoleżnikowo prowadzone są tzw. szlaki główne np. czerwony prowadzący od Dziekanowa Leśnego do Brochowa i łączący najbardziej atrakcyjne miejsca Parku, ukazując wszystkie typy i rodzaje krajobrazu. Na północnym i południowym pasie wydmowym przebiega szlak niebieski i zielony. Trzy szlaki równoleżnikowe łączą przystanki autobusów miejskich na granicach Warszawy z trzema miejscowościami w zachodniej części rejonu, gdzie znajdują się wartościowe zabytki architektoniczne - w Brochowie, Kampinosie i Żelazowej Woli. Kilka szlaków spełnia rolę tras łącznikowych wiodących od punktów wyjściowych w kierunku szlaków równoleżnikowych np. żółty z Wólki Węglowej, żółty z Nowin, czarny z Dąbrowy Leśnej. Część szlaków w rejonie położonym najbliżej Warszawy spełnia rolę tras przechadzkowych np. czerwony z Wólki Węglowej do Izabelina. Szlaki umożliwiają dowolne kombinacje tras wycieczkowych, a dokładne opisy przebiegu tras dostępne są na stronie internetowej KPN. Można też nabyć laminowaną mapę Puszczy Kampinoskiej, która pozwoli na wcześniejsze zaplanowanie drogi, łącznie z oszacowaniem czasu spaceru.


Same szlaki dla pieszych w KPN znakuje się podobnie jak na terenie całej Polski:
malowane farbą znaki maja kształt prostokąta składającego się z trzech pasków, z których dwa zewnętrzne są zawsze białe, a środkowy (wyznaczający kolor szlaku) ma barwę czerwoną, niebieską, zieloną, czarną lub żółtą. Na kampinoskich szlakach nie ma bufetów i restauracji, dlatego należy pamiętać o zabieraniu żywności, w zimie termosu z ciepłą herbatą, a w lecie napojów chłodzących i gaszących pragnienie. Należy pamiętać, że okresowo (np. wczesną wiosną lub po obfitych opadach) na szlakach mogą utrzymywać się rozległe kałuże, a wówczas przejście, a nawet przejazd rowerem będą bardzo utrudnione. W okresach suszy lub w szczególnych przypadkach obszar KPN może zostać częściowo lub całkowicie zamknięty dla turystów, osób uprawiających rekreację, dla celów edukacyjnych, sportowych, filmowania i fotografowania a także w celach zarobkowych. Ze względu na naturalne utrudnienia terenowe np. piaszczyste lub grząskie fragmenty szlaków, turystyka terenowa nie jest polecana osobom niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich. Można natomiast polecić ścieżkę dydaktyczną z Izabelina, rozpoczynającą się na polanie Jakubów przy dyrekcji parku, do Leśnego Ogródka Botanicznego w Laskach.


Ruch pojazdów silnikowych (samochody, quady, motocykle, i. in.) dopuszczony jest wyłącznie po drogach publicznych. Przyjeżdżając do parku samochodem, należy go pozostawić na wyznaczonym parkingu. Są to parkingi niestrzeżone.

Zasady dla turystów, o których należy bezwzględnie pamiętać: uprawianie turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej dozwolone jest wyłącznie wyznaczonymi szlakami i tylko w porze dziennej (od wschodu do zachodu słońca); uprawianie turystyki konnej, biwakowanie, organizacja imprez zbiorowych (rajdy, zloty, złazy, itp. powyżej 20 osób), wykorzystywanie parku do celów edukacyjnych, naukowych, twórczości kulturalnej (malarstwo, fotografia, film, itp.), a także udostępnianie terenu na działalność handlową i usługową wymaga uzyskania stosownego zezwolenia w dyrekcji parku.


Cóż dodać? Sympatycy KPN założyli grupę na faceebooku, gdzie chwalą się odbytymi trasami, zdjęciami i ciekawostkami. Grupa nazywa się „Kampinoski Park Narodowy - spacery” - zachęcamy do uczestnictwa i jej współtworzenia. Dyrekcja KPN ma swoją stronę internetową https://www.kampinoski-pn.gov.pl/ i profil fb/KampinoskiPN, gdzie można znaleźć wszelkie aktualności, informacje i dane kontaktowe. Fajną stroną jest również strona internetowa Kurier Kampinoski: https://kampinoski.eu/ (fb/Kampinoska).


zebrał na podstawie strony KPN - Michał Starnowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PREZENTACJA KANDYDATA NA WÓJTA GMINY STARE BABICE

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

NASZ PROGRAM WYBORCZY - KWW DZIAŁAMY DLA WAS