TRYTYTKA - LEK NA WSZYSTKO


Trytytka, to nic innego jak opaska zaciskowa. Jest to elastyczna obejma z tworzywa sztucznego z mechanizmem zębatkowo-zapadkowym, stosowana głównie do spinania wiązek kabli elektrycznych.

Przez wiele lat dzięki swoim właściwościom opaski zaciskowe zyskały ogromną popularność i dziś są stosowane do spinania i oznaczania kabli oraz rurek, mocowania tabliczek oznaczeniowych, numerów porządkowych, banerów reklamowych oraz kołpaków samochodowych. Trytytki mają zastosowanie w przemyśle, serwisach i warsztatach oraz gospodarstwach domowych. Mają różne szerokości, długości i kolory, mają dużą wytrzymałość mechaniczną oraz są odporne na warunki atmosferyczne, smary i oleje. Nazwy "trytytki" oraz "trytytka" są zarejestrowanymi w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdaniem wielu, wynalazcy TRYTYTKI należałby się Nobel. Kto zatem wpadł na ten genialny pomysł? Pierwsze prace nad "trytytkami" pojawiły już ponad 60 lat temu – w 1956 roku. Na pomysł ich stworzenia wpadł wówczas Maurus C. Logan, jeden z inżynierów amerykańskiej firmy elektrycznej Thomas&Betts. Miało to miejsce przy okazji wizyty w fabryce Boeinga, gdzie pan Logan był świadkiem montowania wiązek elektrycznych do samolotów. Przewody wiązano wówczas sznurami pokrytymi woskiem, a następnie montowano je do kadłuba. Chroniło to. wiązkę przed przetarciem lub poplątaniem, ale było też bardzo pracochłonne w wykonaniu.

Z inicjatywy pana Logana, Thomas&Betts zaczęło szukać rozwiązania alternatywnego. Wymyślono przy tym, że najlepsze byłyby opaski z wbudowanym, szybkim i niezawodnym systemem zaciskania. Wykonano je zmetalu, dodając do tego główkę z niewielkim ząbkiem. I właśnie tak powstała pierwsza "trytytka". Gdy wynalazek był już gotowy do użytku, postanowiono go opatentować. Amerykański urząd patentowy objął go swoją ochroną dokładnie 24 czerwca 1958 roku. Z biegiem lat następowała ewolucja trytytki i zamiast metalu, zaczęto stosować głównie tworzywa sztuczne, w tym przede wszystkim nylon.

zebrał Michał Starnowski na podstawie m. in. https://40ton.net/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA