NIEBEZPIECZNY GAZ – CZUJKA W KAŻDYM DOMU


Wypełniając obowiązki służbowe na zajmowanym stanowisku w jeden z październikowych piątków pojechałem alarmowo na Śląsk, gdzie brałem udział w akcji ratowniczej. Niedaleko Bielska-Białej w budynku mieszkalnym jednorodzinnym doszło do wybuchu gazu. Praktycznie cały budynek runął (zdjęcie), a pod gruzami znalazło się 6 osób. Jedna osoba zginęła, a pozostali zostali ranni. Do wybuchu doszło około 8.30.

Być może nie doszłoby do tego nieszczęścia, gdyby w budynku zainstalowana została czujka gazu. Taki detektor gazu ziemnego, który przeznaczony jest do stałej kontroli pomieszczeń i ostrzega przed ulatniającym się gazem poprzez alarm dźwiękowy i świetlny nie jest drogi (do 100 zł.). 

Już nieraz w swoich gazetach promowałem, aby w swoich domach instalować czujki dymu, czy czadu, podobnie jak niejednokrotnie apelowałem o używanie odblasków przez pieszych i rowerzystów. Dopiero mamy początek sezonu grzewczego, a już przez czad 88 osób w Polsce zostało poszkodowanych, w tym 7 poniosło śmierć. Tylko przez miesiąc było 233 takich zdarzeń, w których przyczyną powstania był tlenek węgla, czyli cichy zabójca.

Niech Polak będzie mądry przed szkodą.

Michał Starnowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA