I TAK BĘDZIE "WYBORNIE" - CZ. I


Dwa lata temu, 21 października 2018 roku odbyły się ostatnie wybory samorządowe. Obecna kadencja ma trwać pięć lat, choć wśród mieszkańców i osób, które bardziej związane są z samorządem mówi się, że dla gminy Stare Babice okres ten może być krótszy. Czy prawdziwe są pogłoski, że szykowane jest referendum gminne w sprawie odwołania wójta Sławomira Sumki nie wiem, ale jak to mówią - w każdej plotce jest odrobina prawdy. Tak więc pożyjemy, zobaczymy.

To już trzydzieści lat, jak istnieją samorządy. Pierwsze wybory odbyły się 27 maja 1990 roku. Gmina Stare Babice była wtedy o wiele większa i swoim zasięgiem terytorialnym rozpościerała się na tereny obecnych dwóch gmin: gminy Stare Babice i gminy Izabelin.

Wybrano wtedy 24 radnych. Przypomnijmy ich nazwiska: Ludwik Adamczewski z Janowa, a po Jego śmierci Magdalena Kucharska z Kwirynowa, Henryk Derecki z Blizne Jasińskiego i Sławomir Skowroński z Blizne Łaszczyńskiego, Laski reprezentowali Marek Ferchmin i Tadeusz Gryżewski, zaś z Izabelina B i C było aż trzech radnych: Witold Tenerowicz, Marek Wielgus i Wanda Wydżga-Rak. Dwaj reprezentanci Truskawia, to Ryszard Górka i Witold Malarowski, a Hornówek zawierzył Gracjanowi Mikołajczykowi. Lipkowskie okolice wybrały na swojego reprezentanta Eugeniusza Karczmarka, a z Borzęcina było dwóch Panów: Włodzimierz Łukaszewicz i Jan Mielczarek. Wojcieszyn, to Edward Jaworek, Stanisławów Maria Wawrzyniecka, a Wierzbin Jacek Leśniewski. Ryszard Kordek został obdarzony zaufaniem w Mościskach, a Klaudyn wybrał Bogdana Mińkowskiego. Stare Babice wybrały dwóch radnych: Kazimierza Moraczewskiego i Feliksa Jacka Rackiego, zaś Latchorzew zagłosował na Andrzeja Zasłonę. Wśród radnych pierwszej kadencji byli również Krzysztof Turek z Koczarg Nowych i Jan Żychliński z Zielonek Parcela. Przewodniczącym Rady Gminy został wybrany Jan Żychliński, a Wiceprzewodniczącymi zostali: Wanda Wydżga-Rak i Włodzimierz Łukasiewicz. Wójta Gminy wybierała Rada. Na to stanowisko startowała tylko jedna osoba i Jego kandydatura spodobała się świeżo wybranym Radnym. Wójtem Gminy został wybrany Stanisław Zając, zaś dopiero dwa lata później Jego zastępcą został Witold Malarowski. Wójt nie podejmował decyzji jednoosobowo. Istniał Zarząd Gminy, w skład którego wchodzili Wójt i Jego Zastępca oraz Radni: Gracjan Mikołajczyk, Jacek Feliks Racki i Witold Tenerowicz.

Czy ich pamiętamy, czy chociaż ich nazwiska kojarzymy z funkcją, jaką pełnili? Niektórzy już nie chodzą po tym świecie, m. in. wspomniany wyżej Marek Wielgus zginął w tragedii lotniczej nad Dominikaną. Jak oni wszyscy zapisali się w naszej pamięci? Czekamy na Wasze wspomnienia, opinie, opisy i zdjęcia. Może Radni I kadencji będą chcieli powspominać o tamtych czasach. Piszcie do nas, zaś w kolejnym numerze zamieścimy dalszy ciąg historii gminnego Parlamentu.

tekst: Michał Starnowski; fot: Krzysztof Grzybowski

artykuł tej treści, prezentujący historię babickiego samorządu gminnego

ukazał się po raz pierwszy w Gońcu Babickim Nr 3/2010

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA