U JANA W CZARNOLESIE I WŁADYSŁAWA W LIPCACH


Były niedawno Lipce Reymontowskie, a dziś przyszedł czas, aby zachęcić Was do zwiedzenia Czarnolasu, gdzie Jan Kochanowski spędzał trzeci i zarazem ostatni okres swojego życia i twórczości.

W sumie były to lata szczęśliwe, choć jak powszechnie wiadomo, to właśnie w tym czasie zmarły dwie Jego córki, w tym ukochana Orszulka.

Czarnolas, to tylko 138 km. od Starych Babic, a wycieczkę na jeden dzień można oczywiście połączyć ze zwiedzaniem Zamku w Czersku, Warki, czy opisywanych już wcześniej przeze mnie Studzianek Pancernych. Ewentualnie można "wpaść" do "Pana Jana" np. po drodze do Kazimierza Dolnego.

I tak oto cytując poetę z jednej z Jego fraszek, mając na względzie piątek, piąteczek, piątunio: "Trudny - powiada - mój rząd z tymi pany: Szedłem spać trzeźwo, a wstanę pijany".


Lipce Reymontowskie (od 1983) - wieś w Polsce, położona w województwie łódzkim, w powiecie skierniewickim, siedziba gminy Lipce Reymontowskie. W Lipcach Władysław Reymont umieścił akcję powieści Chłopi (1904–1909). Obecna nazwa (z członem Reymontowskie) obowiązuje od 1 kwietnia 1983 roku.

Do zobaczenia na miejscu: Muzeum Czynu Zbrojnego, Centrum Reymontowskie - Zagroda Ludowa, Muzeum Regionalne im. Władysława St. Reymonta, Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych (muzeum), Domek dróżnika, w którym w latach 1888-1891 przebywał Władysław Reymont.

Od Babic to tylko 90 km - WARTO POJECHAĆ - wycieczka z 10 maja 2020 r. Niestety z racji COVID-19 muzeum było nieczynne.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA