NAGRYWAMY I SŁUCHAMY RADNYCH


Starobabicki Urząd Gminy poinformował, że zgodnie z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, od nowej kadencji (czyli tuż po tegorocznych, jesiennych wyborach samorządowych), nagrania z obrad (również) Rady Gminy Stare Babice będą musiały być udostępniane m. in. w Biuletynie Informacji Publicznej.

W taki to oto "odgórny" sposób w życie wprowadzone zostanie to, o co wielokrotnie postulowali niektórzy radni w tej kadencji samorządu, a co w naszej lokalnej rzeczywistości było dotychczas niewykonalne. Więcej - urząd nasz jakoby występuje przed szereg, gdyż urzędowa informacja została uzupełniona nagraniem z ostatniej sesji RG i jak głosi komunikat urzędu: "sprawdzamy możliwości techniczne strony internetowej pod tym kątem" oraz, że "nagrania od tej sesji będą udostępniane w BIP-ie". Nareszcie zwykły obywatel będzie mógł również posłuchać, kto, kiedy i w jakim temacie zabierał głos podczas obrad sesyjnych, a kto głosu nie zabrał.

Ja jednak widzę pewne niebezpieczeństwo w tak jakże pospiesznej decyzji władz naszej małej ojczyzny. Dotychczas większość rozmów prowadzona była na komisjach RG, a sesje (choć czasami w pewnych obszarach burzliwe) były jedynie potwierdzeniem poprzez głosowanie tego, co uzgodniono wcześniej podczas prac w komisjach. Niestety praca w grupach, gdzie rozwiewano "projektowo-uchwałowe" wątpliwości i zadawano mnóstwo pytań w dalszym ciągu będzie nieupubliczniana. Może więc dojść do takiej sytuacji, że radni na komisjach będą milczeć, by w odpowiednim momencie podczas nagrywanej sesji RG móc "zabłyszczeć". Czy zatem posiedzenia komisji staną się niepotrzebne, a sesje (w szczególności te w okresie przedwyborczym) posłużą do "dokopania" komuś, kto charakteryzuje się odmienną wizją rozwoju gminy?? Czy można więc zacząć się obawiać, że będzie dochodzić do osobistych wycieczek, których mimowolnymi bezpośrednimi świadkami staną się mieszkańcy? W myślach zadaje sobie więc pytanie, czy ustawodawca, narzucając termin jesienny wprowadzenia tego rozwiązania, nie miał podobnych wątpliwości do moich?

Głęboko wierzę w dojrzałość i mądrość babickiego samorządu i mam nadzieję, że nie dojdzie do opisywanych powyżej sytuacji.

Michał Starnowski, fot. pixbay.com

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA