MOTYLOWE ŁĄKI O ZACHODZIE SŁOŃCA

Kampinoski Park Narodowy to 360 km znakowanych pieszych szlaków turystycznych oraz 200 km szlaków rowerowych. Oprócz ww. na terenie wyznaczono też 10 ścieżek dydaktycznych, których różnorodność tematyczna pozwala poznać zakątki Puszczy Kampinoskiej pod względem przyrodniczym, geologicznym, kulturowym i historycznym.

Jak można wyczytać na stronie KPN - przebieg znacznej części ścieżek dydaktycznych pokrywa się ze szlakami turystycznymi, większość rozpoczyna się przy parkingach, a część z nich posiada infrastrukturę turystyczną (wiaty, kładki). Wszystkie oznakowane są zgodnie z instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK.

Jedną z takich ścieżek jest ścieżka "Wokół Opalenia" o długości ok. 3,7 km, która wiedzie przez bory sosnowe, podmokłe lasy olchowe z sezonowymi zbiornikami wodnymi, gdzie można obserwować płazy. W pobliżu ścieżki znajduje się jedno z największych wzniesień wydmowych na terenie parku oraz "Motylowe łąki" zamieszkałe przez rzadkie gatunki motyli dziennych. Miejsce to jest na wyciągnięcie ręki - wystarczy wejść do lasu w Laskach od ul. Piaskowej lub Brzozowej, ewentualnie od strony Warszawy, a konkretnie od parkingu leśnego na przedłużeniu ul. Rękopis. Przy ścieżce znajduje się kilka tablic informacyjnych.

Miejsce to idealnie nadaje się na spacer z dziećmi. Droga przez Motylowe Łąki na pewnym odcinku poprowadzona jest drewnianymi kładkami i choć w przewodnikach można spotkać opis, że w okresie deszczowym może być częściowo zalewana, to obecnie raczej będzie to rzadkość. Kładka stanowi bardzo fajną atrakcję i zapewne spodoba się małym wycieczkowiczom.

na podstawie dostępnych informacji, w tym strony KPN
spisał i zdjęcia wykonał: Michał Starnowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA