ZALETY JAZDY NA ROWERZE


Rower to jedna z najpopularniejszych aktywności wśród Polaków. Jazda na nim, to po pierwsze "przyjemność", po drugie "dobry trening", który można polecić właściwie każdemu.

Rower, to alternatywa dla tych, którzy nie lubią biegać, nie przepadają za siłowniami lub nie odwiedzają basenów. Naukowcy dowodzą, że regularne jeżdżenie na rowerze poprawia zdrowie i samopoczucie. W obszernych artykułach, w różnych pismach i na stronach internetowych dziennikarze prześcigają się wyliczając, ile jest warta jazda na rowerze i ile przynosi korzyści. Ja spośród kilkunastu wybrałem kilka najważniejszych. Tak więc jeżeli masz rower w garażu, czy w piwnicy nie czekaj aż zardzewieje, wystarczy dobre postanowienie i jazda, dalej… w podróż. W najbliższej okolicy, w Warszawie, czy też w internecie można kupić dwukołowca. Rower należy dobierać do wieku i upodobań oraz do dróg, którymi będziemy jeździć. 


W zależności od upodobań i od wieku użytkownika rower może być zwyczajny, z przerzutkami, duży, mały, składany, elektryczny, crossowy, trekkingowy, miejski lub szosowy. Ważne, alby wybierając jednoślada dobrze dobrać ramę roweru (przydatne będą tabele podane przez producentów lub podpowiedź sprzedawcy), szerokość i miękkość siodełka oraz wysokość kierownicy rowerowej. Oczywiście można kupić rower nowy lub używany, cena zaś zależy przede wszystkim od wyposażenia, materiału z którego została wykonana rama oraz od użytego osprzętu. Warto też wyposażyć rower w sakwy lub koszyki, dodatkową dętkę, pompkę, zestaw kluczy i bidony, czyli w akcesoria niezbędne przy dłuższych wycieczkach. Planując jazdę sprawdźmy także poprawność działania oświetlenia, hamulców, dzwonka, ciśnienia w kołach i stanu łańcucha. Polecam także używanie kamizelek odblaskowych, kasków ochronnych i rękawiczek rowerowych (tych bez palców) oraz obuwia sportowego.


Ja osobiście mieszkając tuż obok Puszczy Kampinoskiej nie potrafiłem dobrać odpowiedniego roweru "do wszystkiego". Z jednej strony jazda drogami lub ścieżkami rowerowymi, których w okolicy jest coraz więcej, z drugiej ścieżki leśne lub szlaki Kampinoskiego Parku Narodowego. Po kilku latach jazdy na typowym trekkingu (szosowcu) kupiłem drugi rower, którym z powodzeniem jeżdżę także po lesie.


Ale dosyć prywaty, wróćmy do jazdy na rowerze, czyli do tego, co daje naszemu zdrowiu jazda na rowerze?

Jazda na rowerze pozwoli utrzymać prawidłową masę ciała, wspomoże serce i układ krążenia, pozwoli zachować silne mięśnie, zdrowe stawy i kręgosłup, poprawi wydolność i polepszy samopoczucie. Dzięki jeździe na rowerze zaoszczędzimy też czas i pieniądze.

Jak jeździć? Po pierwsze bezpiecznie i zgodnie z przepisami. Tam, gdzie trzeba należy przepuszczać pieszych, którzy na ciągach pieszo-rowerowych lub szlakach KPN mają pierwszeństwo. Dystanse należy dostosowywać do swoich możliwości. Należy zaczynać od krótszych tras, a z czasem sukcesywnie je wydłużać.

Michał Starnowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA