WIELKIE TRIUDUUM PASCHALNE


Wielkie Triduum Paschalne, to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym w Kościele Rzymskokatolickim. Jego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek, kończy zaś nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.

Dla mnie, to oprócz duchowego przeżycia, także okres wytężonej pracy w babickiej wspólnocie parafialnej. Od 14 lat (od 2009 r.) prowadzę bowiem dla parafii stronę parafialną, a od dwóch lat także fanpage na facebooku.

Zdjęcia trzeba przecież zrobić, jak to mówią po kościele "polatać" z aparatem lub komórką, potem je przerobić, wstawić lub przesłać w odpowiednie miejsca. I tak przez cztery dni po kolei każdego roku. W tym roku nawet udało mi się nagrać mini filmik. 

Tak więc "latając" z dużym Canonem albo z małym Samsungiem cel został tradycyjnie osiągnięty. W tym roku, podobnie jak rok temu dodatkowo co jakiś czas musiałem patrzeć na telefon, ponieważ od piątkowego do poniedziałkowego poranka w grafiku jestem wyznaczony do pełnienia dyżuru w Grupie Operacyjnej Komendanta Głównego PSP. Zatem święta pod telefonem i jakby coś działo się większego w Polsce, to pewnie bym pojechał.


Jednego w tych dniach niestety nie da rady pogodzić - robienia zdjęć i stania w kościele w strażackim mundurze. Jeszcze przed pandemią starałem się choć przez chwilę łączyć te funkcje, prosząc Pana Adama np. podczas adoracji Krzyża o zrobienie kilku zdjęć. Zawsze jednak "latanie" po kościele w mundurze galowym w stukających butach trochę mnie peszyło, więc w tym roku poszedłem "w cywilach". Było prościej, bo przecież przez pandemię covidową przez ostatnie dwa lata uroczystości były okrojone. Przypomnę tylko, że w 2020 r. na nabożeństwach mogło być tylko 5 osób (robiliśmy wówczas filmy na żywo), a w 2021 r. choć było trochę lepiej, to również nie mogły odbyć się niektóre obrzędy. Przez ostatnie dwa lata nie było też strażackiej asysty. 


Reasumując - prawdziwe świętowanie można rozpocząć dopiero w Niedzielę Zmartwychwstania około 10.00, jak już wszystko jest gotowe. Wklejam poniżej kilka zdjęć z Triduum Paschalnego 2022 r.

Strona parafialne - www.parafia-babice.pl


WIELKI CZWARTEK

WIELKI PIĄTEKWIELKA SOBOTA

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA