ZUZELA PRYMASA TYSIĄCLECIA


Zuzela to niewielka wieś, położona na pograniczu Mazowsza i Podlasia, w powiecie ostrowskim, w gminie Nur. Tam, 3 sierpnia 1901 roku (120 lat temu) urodził się Stefan Wyszyński, późniejszy ksiądz, biskup, kardynał, prymas Polski, a obecnie także błogosławiony.

Mały Stefan urodził się jako drugie dziecko w wielodzietnej rodzinie. Tego samego dnia został ochrzczony w miejscowej parafii, gdzie Jego ojciec Stanisław był organistą.

W miejscowości, do której pielgrzymują coraz większe grupy wiernych znajduje się wspomniany powyżej Kościół pw. Przemienienia Pańskiego oraz muzeum lat dziecięcych kardynała Stefana Wyszyńskiego.


W świątyni stoi drewniana, niebieska chrzcielnica. Przy niej umieszczono tablicę, na której napisano: "Przy tej chrzcielnicy w starym kościele 18 sierpnia 1901 r. został ochrzczony Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia". Różnica 15 dniowa w ww. zapisie zwraca uwagę, ale jak udało się ustalić na miejscu, odmienność pochodzi z zastosowania w tablicowym wpisie kalendarza juliańskiego, czyli słonecznego. Data 3 sierpnia jest zatem prawidłową datą narodzin Błogosławionego, zapisaną kalendarzem obecnie używanym, czyli gregoriańskim. W kościele można także odnaleźć obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przeniesiony ze starego kościoła, przed którym w dzieciństwie modlił się mały Stefan, zaś okna w kościele ozdobione są witrażami, które przedstawiają całą historię Jego życia. Wokół kościoła wartym zobaczenia jest pomnik, dzwonnica, obelisk i grota kamienna.Po drugiej stronie drogi (DW nr 694) znajduje się zrekonstruowany budynek dawnej szkoły, do której przez dwa lata uczęszczał Prymas. W tymże budynku urządzono muzeum, gdzie po jednej stronie odtworzono szkolną izbę z początku XX w., a po drugiej mieszkanie państwa Wyszyńskich, gdzie dawniej było mieszkanie służbowe nauczyciela. Dom narodzin błogosławionego niestety nie zachował się do teraźniejszości, obecnie w tamtym miejscu (tuż obok muzeum) istnieje inny, także drewniany budynek. Zawieruchy wojennej nie przeżyły również inne budynki we wsi. Ciekawostką może być, że z tamtych czasów ostał się jedynie budynek szkoły, w którym wówczas stacjonowało wojsko. Budynek przed modernizacją został też lekko przesunięty, tj. oddalony od drogi wojewódzkiej. Uroczystość poświęcenia muzeum miała miejsce 14 października 1990 r.


W związku z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego, do Zuzeli, tj. do tamtejszego kościoła i do muzeum (godziny otwarcia: codziennie 8.00-18.00 - podczas nabożeństw muzeum zamknięte - telefony do osób prowadzących znajdują się na drzwiach muzeum), przybywa coraz więcej pielgrzymów, podobnie jak do podwarszawskich Lasek, gdzie żyła błogosławiona Matka Róża Czacka (obydwoje zostali beatyfikowani 12 września 2021 r.). W Zuzeli na tablicach można wyczytać, że Stefan Wyszyński był kapelanem Zakładu dla Ociemniałych w Laskach, a w czasie powstania warszawskiego również kapelanem okręgu "Żoliborz" Armii Krajowej pod pseudonimem Radwan II.

Michał Starnowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA