TRYTEW ZABOROWSKA PRZECHODZI DO HISTORII


23 września 2021 r. Rada Gminy Stare Babice podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Mazowieckiego o zniesienie urzędowej nazwy miejscowości Trytew Zaborowska.

Trytew Zaborowska, to właściwie część miejscowości Mariew, położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Stare Babice. W najbliższej okolicy znajdują się miejscowości: Ławy, Wólka, Mariew, Wiktorów i Buda.
Miejscowość ta o numerze TERYT 1059082, to dawniejsza osada puszczańska, obecnie opuszczona i niezamieszkana. Pozostałościami osady są ruiny drewnianego domu, słupy energetyczne i ziemianka, gdzie swoje zimowisko znajdują nietoperze.W uzasadnieniu do uchwały RG napisano: "Nie ma i nie było nigdy żadnych meldunków w tej miejscowości, nazw ulic ani nadawanych numerów porządkowych. W bazie danych ewidencji gruntów powiatu warszawskiego zachodniego nigdy nie figurował obręb ewidencyjny o tej nazwie, a obszar ten znajduje się w granicach obrębu 0019 Mariew. Starosta Warszawski Zachodni pozytywnie zaopiniował proponowaną zmianę".
W Internecie można znaleźć stronę internetową (blog), na której w jednym z artykułów z 2014 roku ten sam drewniany budynek, który znalazł się na naszych zdjęciach ma jeszcze dach. W "sieci" na terenie całej Polski nie znajdziemy miejscowości o takiej nazwie, choć niedaleko Płocka występuje osiedle Trytew w miejscowości Słubice. Za to warto przeczytać legendę o Szalonym Drwalu w widłach Wisły, Narwi i Wkry, gdzie wyczytamy, że trytew to droga wiodąca groblą, albo wałem, a także miejsce przeprawy przez rzekę.Michał Starnowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA