SARKOFAG BŁOGOSŁAWIONEJ


Nie wszyscy wiedzą, że szczątki Matki Róży Czackiej przeniesiono dla kaplicy.

Z związku z beatyfikacją Matki Róży Czackiej, założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, która Błogosławioną została ogłoszona w dniu 12 września br. (uroczystości odbyły się w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej), w ostatnich dniach do Lasek przyjeżdżają dość licznie zorganizowane grupy, rodziny czy pojedyncze osoby. Nic to dziwnego, bo każdy wierny, historyk, czy też podróżnik pragnie poznać miejsce, gdzie żyła i pracowała Błogosławiona.
Róża Maria Czacka, która urodziła się w 1876 roku, a w 1911 roku założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi (1911), zmarła w 1961 roku i pochowana została na przyzakładowym cmentarzu w Laskach. Corocznie w rocznicę Jej śmierci (15 maja), kiedy to obchodzone jest Święto Ośrodka, o poranku modlono się przy Jej grobie.Tymczasem tuż przed ostatnimi świętami Bożego Narodzenia doczesne szczątki Czcigodnej Sługi Bożej Matki Elżbiety od Krzyża, Róży Czackiej spoczęły w sarkofagu przygotowanym w kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach, w miejscu dawnego pokoju Założycielki. Ekshumacja odbyła się 23 grudnia 2020 r. Jak można przeczytać na stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej, "translacji z cmentarza dokonano za zgodą Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz z pozwoleniem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego". Artykuł na ww. stronie tłumaczy też, że "zgodnie z wytycznymi prawa kanonizacyjnego i instrukcją Stolicy Apostolskiej "Sanctorum Mater", doczesnym szczątkom nie oddaje się czci publicznej, a jest ona należna relikwiom błogosławionych i świętych po oficjalnym orzeczeniu Kościoła".


Obecnie na terenie Ośrodka w Laskach, oprócz możliwości zwiedzenia i pomodlenia się w kaplicy Matki Boskiej Anielskiej, czy przy sarkofagu istnieje też możliwość zwiedzenia "Zakątka pamięci bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej", który otwarty jest w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00 oraz w przypadku odwiedzin zorganizowanych grup lub pielgrzymek. O tym, że grób Błogosławionej jest pusty informuje tablica umieszczona na przyzakładowym cmentarzu.
Michał Starnowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA