GŁOSOWANIE O STAWKI PODATKÓW


W ostatnich tygodniach niemalże cała społeczność gminy Stare Babice żyła nowymi, wyższymi stawkami podatku od nieruchomości. Jako radny gminy Stare Babice dwukrotnie opowiedziałem się za niepodnoszeniem tych stawek.

Podwyżki w szczególności dotyczyły tych przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność gospodarczą w budynkach powyżej 501 m2. "Największa obniżka dotyczy jednak osób najbogatszych" - napisano na oficjalnych nośnikach informacyjnych Urzędu Gminy Stare Babice, z czym zdecydowanie nie mogę się zgodzić. Warto w tym momencie zaznaczyć, że grupa powyżej 501 m2, to nie tylko supermarkety, ale również szereg naszych lokalnych przedsiębiorców, wynajmujących, mieszkańców, sąsiadów i znajomych, w tym także moich reklamodawców z łamów Gońca Babickiego, z którymi rozmawiałem i swoim głosem "na nie" uszanowałem Ich niepochlebne zdanie nt. podwyżki stawki w dobie pandemii z 21 zł. na 24.84 zł.

Muszę w tym momencie lojalnie dodać (nie owijając w bawełnę), że w normalnym czasie zapewne byłbym za podwyżką podatków, ale w dobie COVID nie mogłem tego zrobić. Sam również odczuwam skutki pandemii. I tak np. w kwietniu, czy w listopadzie nie wydawałem gazet, m. in. z tego względu, że kilku reklamodawcy nie mając wpływów np. z działalności, czy wynajmu - po prostu wycofało się z tych płatności, które nie są w obecnym czasie niezbędne, a takimi np. są reklamy. Dlaczego zatem w dobie pandemii mielibyśmy im jeszcze serwować podwyżkę podatków??

Zarzutów, że "stara władza" niemalże ustępując ze stanowiska w listopadzie 2018 r. (choć jeszcze było przed drugą turą wyborów na wójta), zrobiła psikusa "nowej ekipie" i obniżyła stawki od budynków mieszkalnych z 0,60 zł. na 0,30 zł. nie przyjmuję. Byłem wówczas radnym i pamiętam, że wprowadzenie obniżki tłumaczono tym, że w związku z inwentaryzacją gruntów, które w tamtym czasie wykonywało Starostwo, a co było bezpośrednio związane z podwyżką podatków u wielu osób (niezinwentaryzowana szopa stała się budynkiem, za który przyszło płacić podatek), RG SB podjęła uchwałę o obniżeniu stawek podatkowych od osób fizycznych, aby w ten sposób chociaż w części zrekompensować to, co (notabene zgodnie z prawem) zrobił Powiat. Podczas tamtej sesji, wszyscy obecni na sali radni opowiedzieli się za wprowadzeniem takich obniżek.

I tak na zakończenie. Wójt Gminy Stare Babice poskarżył się
w mediach,
że decyzja radnych o zmniejszeniu podatków będzie skutkowała tym, że wejdziemy w nowy rok bez uchwalonego budżetu.

Jak osobiście nie zamierzam brać udziału w tym "gierkach" i opowiadać się, czy racja leży po stronie Urzędu Gminy Stare Babice, czy Klubu Radnych Łączy Nas Gmina - swoje zdanie wyraziłem powyżej. Będąc jednak na miejscu Sławomira Sumki i przewidując, w jaki sposób może zakończyć się takiego głosowanie (układ sił w RG jest raczej wszystkim znany) "chwyciłbym byka za rogi" i przygotowałbym dwie wersje budżetu. Być może wówczas nie obudzilibyśmy się z tzw. ręką w nocniku.

Michał Starnowski - Radny Gminy Stare Babice - Działajmy Razem

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA