JEZIORO DZIEKANOWSKIE W GM. ŁOMIANKI


Darzę ogromnym sentymentem to miejsce. Młodzieżowe wypady rowerowe z całą ekipą za młodego, a po drodze czereśnie na Rolniczej, jak również służbowe umacnianie wałów w maju i czerwcu 2010 roku - kilka dni i nieprzespanych nocy.

Jak przystało, w ramach wspominek i tym razem drogę przebyłem rowerkiem (30.08.2020.) - może inną trasą, bo szlakami KPN. "Zbłociłem się" przy tym niemiłosiernie. Całą sobotę, jak również w nocy i w niedzielny poranek do 10.00 padał obfity deszcz. Słońce wyszło tylko na 4 godziny i to był właśnie ten czas na jazdę. Niestety, ścieżki nie zdążyły obeschnąć.

Przy okazji pochwalę się wakacyjnym nabytkiem, czyli małym, składanym rowerkiem z napędem elektrycznym. Jazda na nim, choć na malutkich kółeczkach, sprawia mi wielką przyjemność i radość. Kręcenie jest o wiele prostsze i łatwiejsze, choć jak zabraknie "elektrycznego paliwa", to uwierzcie - łatwo nie jest. Rower Phoenix idealnie pasuje do bagażnika Smarta, a o to mi przecież w tym wszystkim chodziło.

za Wikipedią: Jezioro Dziekanowskie - jezioro położone w Kotlinie Warszawskiej, w starorzeczu Wisły, (powiat warszawski zachodni, województwo mazowieckie) w odległości 2 km od Dziekanowa Leśnego, częściowo na obszarze sołectwa Dziekanów Nowy.

Jezioro do czasu usypania wałów przeciwpowodziowych w latach 50. XX wieku miało połączenie z Wisłą. Zasilane jest bezimienną, okresowo wysychającą strugą, zasilającą też inne jeziora w Gminie Łomianki. Po wybudowaniu wałów jezioro zwiększyło swoją powierzchnię i zmieniło kształt. Jest to jezioro pochodzenia starorzecznego.

Nad jeziorem w okresie letnim działa wypożyczalnia sprzętu pływającego i funkcjonuje kąpielisko. Bardzo częstym widokiem są tu wędkarze.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA