PRZEJAZDEM PRZEZ ZIEMIĘ ŁÓDZKĄ


Na ziemi łódzkiej można odnaleźć wiele fajnych miejsc, które warto zobaczyć, chociażby wykorzystując jeden z weekendowych dni.

Wycieczkę objazdową ze Starych Babic zaczynamy przejazdem przez Żelazową Wolę (miejsce urodzin F. Chopina) i Sochaczew, gdzie czekają na nas m. in. ruiny zamku (tutaj bez zdjęć), dalej zaś mamy Łowicz z dwoma rynkami, w tym z jednym w kształcie trójkąta oraz z drugim - Starym Rynkiem z pomnikiem Papieża Polaka i Katedrą. Jadąc dalej nie sposób ominąć miejscowość Piątek, czyli geometryczny środek Polski.Podążając dalej warto odwiedzić posadowioną na wzniesieniu miejscowość Góra Św. Małgorzaty z prawie 1000 letnią tradycją i Tum ze swoją kolegiatą z XII wieku. Bystro oko powinno zauważyć widoczne na krawędziach ścian wieży wgłębienia od śladów pazurów Boruty, który nie chciał pozwolić na postawienie kościoła. Tuż obok jest niewielki, ale bardzo urokliwy Skansen "Łęczycka Zagroda Chłopska" w Kwiatkówku - polecam ten przystanek - warto poświęcić około godzinki.
Dalej jest Łęczyca znana z powiązań z Borutą, ze swoim Zamkiem-Muzeum, rynkiem oraz nieczynnym dziś więzieniem. Podobno od czasu do czasu jest możliwość zwiedzenia tego miejsca od środka (nie próbowałem).


Wycieczkę można zakończyć na głównej i wizytowej ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Żeby przejść całą jej długość (i wrócić) zachęcam, aby założyć wygodne trzewiki.ps. po drodze pomiędzy Sochaczewem a Łowiczem jest jeszcze "Muzeum Sromów", czyli Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich, ale nie wstępowałem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA