TU JAKOŚCI STRZEŻE CZŁOWIEK


Czy wiesz, że podwarszawski Kampinoski Park Narodowy posiada siedem wież obserwacyjnych, które postawiono na wzniesieniach (wydmach), co umożliwia obserwację terenu całego parku wraz z otuliną.

Obserwacje przeprowadza się codziennie od godzin rannych do zmierzchu od połowy marca do połowy października w dniach wystąpienia zagrożenia pożarowego. Promień obserwacji z wieży wynosi 10-15 km. Niezależnie od dyżurów na wieżach obserwacyjnych pełniony jest stały dyżur w punkcie alarmowo-dyspozycyjnym (PAD) w Dyrekcji Parku. PAD przyjmuje zgłoszenia o zauważonych dymach od obserwatorów, pracowników Służby Parku i osób postronnych o pożarach. PAD posiada bezpośrednią łączność radiową ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi parku oraz z 3 komendami powiatowymi Państwowej Straży Pożarnej i Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Warszawie.

Najbliższa mojemu miejscu zamieszkania jest dostrzegalnia na Górze Ojca w Laskach (gm. Izabelin), aczkolwiek jeżdżąc ostatnio po bliskich mi terenach KPN, zauważyłem jedną z wież w Miszorach w powiecie sochaczewskim w gminie Brochów. Tak, czy inaczej - mam nadzieję, że realizacja obowiązków ppoż. w tym terenie nigdy nie doprowadzi do sytuacji, która wydarzyła się ostatnio w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Michał Starnowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA