IZABELIŃCZYK ROKU


Podobnie jak w gminie Stare Babice mamy swojego „Babinicza”, tak w gminie Izabelin mają swojego „Izabelińczyka Roku”.
W tym roku buława zwieńczoną głową łosia trafiła w ręce człowieka kultury, czyli do Pana Stanisława Zawiślińskiego. Laureat nagrody jest dziennikarzem, pisarzem, reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych a z Izabelinem związany jest od dwóch dekad. W Izabelinie z powodzeniem od kilku lat współtworzy "Izabelińskie Spotkania Filmowe" i Festiwal "Natura, Kultura, Media" im. Ryszarda Kapuścińskiego, który poświęcony jest szeroko pojętemu reportażowi i filmowi dokumentalnemu.
Moją uwagę zwrócił wernisaż dzieł sztuki, gdzie dochód ze sprzedaży został przeznaczony na renowację nagrobków pierwszych izabelińskich nauczycielek: Anieli i Janiny Miazgowskich oraz pierwszego kościelnego z izabelińskiego kościoła Fabiana Grabowskiego.
I tak sobie pomyślałem o naszych bardziej lub mniej „znanych  i zasłużonych”, którzy spoczywają na naszych cmentarzach parafialnych. W myślach mam m.in. zapomniany grób aktora Henryka Borowskiego, z myślą o którym zorganizowałem akcję "Zapal znicz u aktora", czy mogiłę polskiego inżyniera, organizatora przemysłu zbrojeniowego i oficera Armii Krajowej Franciszka Jana Pogonowskiego z Zielonek Parceli, o którym pisała Ewa Bożyk (Ugorowska). w Gońcu Babickim z 2014 roku.
Mam więc pomysł, chęci i możliwości. Czas zatem znaleźć na to czas i poprzez fajny pomysł wdrożyć to wszystko w życie. Fundacja, stowarzyszenie?? Pomożecie??
Michał Starnowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA