WIĘCEJ TIRÓW NA NASZYCH DROGACH???

Czy może spełnić się czarny scenariusz, a nasze drogi pomimo zakazów zaleje jeszcze większa fala TIRów? Wszystko możliwe, a to za przyczyną planowanej, nowej inwestycji w Klaudynie.

To, że pomimo zakazów przez Klaudyn, Janów, Kwirynów i Stare Babice, czyli drogą wojewódzką nr 898 jeżdżą ciężarówki każdy wie. Policja tłumaczy się, że nawet gdyby chciała (a podobno chce), to nie ma w jaki sposób kontrolować przejeżdżających tamtędy ciężarówek i cystern. Wzdłuż ww. drogi nie ma bowiem odpowiedniej zatoczki, w której stróże prawa mieliby przeprowadzać rutynowe kontrole. Jednym słowem - zatrzymywanie ciężarówek na wojewódzkiej drodze spowodowałby na niej ogromy zator. Dodać należy, że policyjny radiowóz czasami widywany jest na klaudyńskim rondzie (stoi sobie tam, gdzie w przyszłości będzie prowadzić ul. Krzyżanowskiego), ale obok „uśpionego” patrolu jak gdyby nigdy nic, bez konsekwencji prawnych, masowo przejeżdżają ciężarówki.

Nie chcę straszyć, ale TIRów może przybyć, a to za przyczyną nowej inwestycji, która planowana jest na terenie wsi Klaudyn, a konkretnie przy ul. Estrady. Otóż duża firma logistyczna planuje wykupić (lub już wykupiła) połowę placu, gdzie dawniej zlokalizowany był skład samochodowy, a ostatnio odbywały się także drifty samochodowe (tuż za płotem Bazy Magazynowej Orlenu). Znana firma logistyczna (nazwę ją "Pan Antoni") na połowie tegoż terenu planuje postawić duże hale magazynowe (podobne do tych w Ożarowie Maz. czy w Błoniu). Nikogo w związku z powyższym nie trzeba specjalnie uświadamiać, że do magazynów trzeba będzie jakoś dowozić, a także wywozić różnego rodzaju towary. Którędy zatem odbywać się będzie ruch kołowy pojazdów ciężarowych? Odpowiedź jest prosta - zgodnie z prawem, czyli w kierunku Mościsk, ale również (przy rozkładającej ręce policji) w kierunku Starych Babic drogą nr 898. Co więcej - i tak niedrożne skrzyżowanie w Mościskach sparaliżowane zostanie jeszcze bardziej, co poskutkuje dalszym napływem pojazdów z gm. Izabelin na drogi naszej gminy.

Wiedzę o nowej inwestycji radni powzięli na ostatniej (lutowej) Sesji Rady Gminy Stare Babice. Wójt Krzysztof Turek poinformował, że w okresie międzysesyjnym spotkał się z przedstawicielami firmy "Pan Antoni". Tak przekazane "suche fakty" spowodowały, że zadałem kolejne pytania, tj. czy powstaną magazyny, w którym miejscu i czy wójt rozmawiał o rozwiązaniu ruchu pojazdów ciężarowych? Wójt potwierdził lokalizację magazynów przy ul. Estrady, dodał też, że podczas spotkania nie poruszał tematu wyeliminowania ruchu ciężarowego. Zaapelowałem więc, aby przy następnych rozmowach z inwestorem uwyraźnił to zagadnienie.

Jest też pewne światełko w tym tunelu z ciężarówkami, bo wójt wspomniał również, że w planach jest budowa zatoki przy ul. Sikorskiego po to, aby policjanci mogli przeprowadzać rutynowe kontrole bezprawnie jeżdżących tamtędy ciężarówek. Kiedy to nastąpi nie zostało jednak sprecyzowane. Bezsprzecznym faktem jest jednak to, że powstające budynki wielkopowierzchniowe będą stanowić niezły zastrzyk do gminnej kasy. Planując jednak takie inwestycje należy pamiętać o wszystkim, w szczególności o mieszkańcach, ich bezpieczeństwu i zapewnieniu spokoju.

Aaa - i jeszcze jedno - nie jestem przeciwny lokalnym przedsiębiorcom, bo Ci powinni mieć stosowne zezwolenia na poruszanie się po tym terenie, ale przeciwko tym kierowcom, którzy przyjeżdżając naszymi drogami celowo łamią prawo.
Michał Starnowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

TRUSKAWSKA NORDIC'KA DYCHA

KAMPINOSKIE DEBŁY O ZACHODZIE SŁOŃCA