U HENRYKA W WOLI OKRZEJSKIEJ


Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej utworzone zostało w 1966 r. w oficynie dworskiej, w której 5 maja 1846 r. przyszedł na świat przyszły Noblista (z 1905 r.). Tutaj, w pobliskiej Orzei został ochrzczony, tutaj też usypano mu kopiec. Moja wyprawa motocyklowa miała miejsce 11 sierpnia 2024 r.






XIX wieczne założenie dworskie składało się niegdyś z dwóch równolegle ustawionych do siebie budynków o podobnej bryle architektonicznej i rozmiarach. Z dawnego zespołu architektonicznego po II wojnie światowej i późniejszej dewastacji do dziś przetrwała oficyna dworska, odremontowana od podstaw w latach 1965-1966.








Henryk Sienkiewicz był trzykrotnie żonaty, w tym z Marią Szetkiewicz, córką Kazimierza Szetkiewicza, właściciela Lipkowa koło Warszawy (aktualnie w gminie Stare Babice). Ślub odbył się 18 sierpnia 1881 w kościele Zgromadzenia Panien Kanoniczek przy placu Teatralnym, niestety małżeństwo nie trwało długo, gdyż 19 października 1885 w wieku 31 lat Maria (zdjęcie poniżej) zmarła na gruźlicę w uzdrowisku Falkenstein w Niemczech. Została pochowana na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Z małżeństwa tego urodziło się dwoje dzieci: syn Henryk Józef (1882–1959) i córka Jadwiga Korniłowiczowa (1883–1969). To właśnie na prośbę żony pisarz umieścił w Lipkowie scenę pojedynku Bohuna z Wołodyjowskim w powieści Ogniem i mieczem oraz uwiecznione w powieści zostały karczmy: w Babicach i w Lipkowie. Mówi się, że sama fikcyjna postać Onufrego Zagłoby, to wypisz-wymaluj osoba teścia Henryka Sienkiewicza, wymienionego już powyżej Kazimierza Szetkiewicza.








Dwór i oficyna dworska były otoczone pięknym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim, z którego drzewostan możemy podziwiać aż do dnia dzisiejszego. 
















Kościół (Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła) w Okrzei, w którym to Henryk Sienkiewicz został ochrzczony.


W miejscowości Okrzeja znajduje się też Kopiec Henryka Sienkiewicza usypany w latach 1932-1938 na cześć pisarza przez ludność z całej Polski, a nawet z zagranicy. Ma on 15 m wysokości, średnicę podstawy 45 m, a został usypany z 6000 m³ ziemi. Z jego wierzchołka roztacza się widok na okolicę. Na szczycie Kopca Sienkiewicza znajduje się wysoki na 2,7 m, odsłonięty w 1980 roku, pomnik pisarza.















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

OSTATNIE TAKIE TRIO - BABICKI FILM O MIŁOŚCI

WYBRALIŚMY SOŁTYSÓW I RADY SOŁECKIE