STARSZY BRYGADIER W STANIE SPOCZYNKU


Oto człowiek..., czyli poniżej charakterystyka osoby, która całe swoje dorosłe życie poświęciła ochronie przeciwpożarowej i służbie w Państwowej Straży Pożarnej - osoby, która przez cały czas pracowała w służbie operacyjnej, czyli na pierwszej linii frontu. Od moro, przez czarnucha, aż do musztardy (mowa oczywiście o umundurowaniu służbowym). Od Stara 244 i Jelcza 005, po nowoczesne Many, Scanie i Iveca. Oto osoba, która widziała niejedną ludzką tragedię, gasiła wiele pożarów, ratowała ludzi z wypadków, ewakuowała mienie, a przy tym widziała setki poszkodowanych, tak osoby ranne, jak również takie, których życia niestety nie udało się uratować. Ktoś po przeczytaniu pomyśli - samochwała w kącie stała - być może, ale tym oto wpisem chciałbym "ku pamięci" podsumować ponad 3 dekady mojej służby w Państwowej Straży Pożarnej - służby pięknej, ale ciężkiej i zarazem wymagającej wielu poświęceń i pełnej dyspozycyjności czasowej. Poniższe zapisy pochodzą z moich wniosków awansowych, czy medalowych - nie są zatem pustymi słowami i wymysłami autora. Nikt, nigdy nie kazał mi odchodzić, przechodzić, czy uciekać. Wszelkie zmiany miejsca pracy były podejmowane przeze mnie osobiście, również ta ostatnia. Decyzję o przejściu na zaopatrzenie emerytalne podjąłem sam - w pełni spełniony, osiągając to, co wymarzyłem sobie kilka lat temu. Niczego nie żałuję i spokojnie spoglądam w lustro. Jestem wdzięczny wielu osobom, które los postawił mi na mojej drodze zawodowej i dotyczy to tak przełożonych, jak i podwładnych oraz koleżanek i kolegów, których spotkałem przez te wszystkie lata. Niezadowolonych przepraszam. Chwalę się, że w ostatnich latach ochrzanić w PSP mogło mnie tylko siedmiu strażaków, tj. Komendant Główny PSP i trzech Jego zastępców oraz Dyrektor BPO KG PSP i dwóch Jego zastępców. Wszystkim tym siedmiu jestem bardzo wdzięczny, że w końcówce służby docenili mój wkład w rozwój ochrony przeciwpożarowej w Polsce.


Michał Starnowski jest absolwentem magisterskich studiów dziennych w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, które rozpoczął w dniu 26 sierpnia 1991 r. Po ukończeniu szkoły pożarniczej i promocji oficerskiej, która miała miejsce 4 maja 1996 r. (mł. kpt. mgr inż.) w latach od 1 lipca 1996 r. do 31 grudnia 1999 r. pełnił służbę w Komendzie Rejonowej (Powiatowej) Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie (ul. Ołówkowa 3/5) na stanowisku: Dowódcy Sekcji w JRG PSP Pruszków, Dyżurnego Operacyjnego Powiatu i Oficera Operacyjnego Powiatu. Od 1 stycznia 2000 r. do 16 listopada 2015 r. roku pełnił służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Powiecie Warszawskim Zachodnim z siedzibą w Błoniu na stanowisku Kierownika Sekcji Operacyjnej, a następnie Naczelnika Wydziału Operacyjnego. W KP PSP w Błoniu organizował powiatową strukturę Państwowej Straży Pożarnej od podstaw, początkowo w siedzibie tymczasowej w Broniszach przy ul. Kwiatowej 11, a następnie w Błoniu przy ul. Lesznowskiej 20A. Tworząc JRG PSP w Błoniu przez pewien okres (2004-2005) pełnił połączoną funkcję Zastępcy Dowódcy JRG/Kierownika Sekcji KP PSP. W latach 2014-2015 uzupełnił wykształcenie kończąc studia podyplomowe z zakresu bhp


W dniu 17 sierpnia 2015 roku został oddelegowany do pełnienia służby w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej do Wydziału Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności w Biurze: Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności (KCKR-I), które w 2022 r. zostało przekształcone na Biuro Planowania Operacyjnego (BPO-I). Trzymiesięczne oddelegowanie zakończyło się przyjęciem na stanowisko Starszego Specjalisty w KG PSP, gdzie w latach 2015-2016 r. do zakresu jego obowiązków należało także zastępowanie Naczelnika Wydziału Koordynacji Ratownictwa (KCKR-I) (brak zastępcy naczelnika). Od 1 marca 2019 r. pełnił obowiązki Zastępcy Naczelnika Wydziału, a od 1 sierpnia 2019 r. został mianowany na Zastępcę Naczelnika w KCKRiOL. Od 1 października 2020 r. w celu zapewnienia ciągłości realizacji zadań w SK KG PSP (po odejściu funkcjonariusza na zaopatrzenie emerytalne) pełnił obowiązki Dyżurnego Operacyjnego Kraju, gdzie wykazywał się rzetelnością w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Od 26 stycznia 2021 r. z uwagi na awans służbowy dotychczasowego naczelnika wydziału pełnił obowiązki Naczelnika Wydziału, a następnie od 1 maja 2021 r. został mianowany na Naczelnika Wydziału w KCKRiOL w KG PSP. W dniu 11 listopada 2020 roku został awansowany do stopnia starszego brygadiera.


Posiada wieloletnie doświadczenie wynikające z pracy na stanowiskach związanych z bezpośrednim udziałem w akcjach ratowniczo-gaśniczych, w pracy stanowisk kierowania (komendanta wojewódzkiego i powiatowego) oraz planowania operacyjnego. Przez szereg lat zdobył bogate doświadczenie, współpracując nie tylko wewnątrz struktur Państwowej Straży Pożarnej, ale również współdziałając z innymi służbami, strażami i inspekcjami. Pełniąc służbę na stanowisku Naczelnika Wydziału Operacyjnego w Komendzie Powiatowej PSP niejednokrotnie współpracował i wspomagał działania struktur powiatowego i gminnego zarządzania kryzysowego, Państwowego Ratownictwa Medycznego, czy Sił Zbrojnych RP, w tym także z Centrum Reagowania Epidemiologicznego RP. Nierzadko był wyznaczany na rozjemcę ćwiczeń ratowniczych, często też był obserwatorem takich ćwiczeń, tworząc lub współtworząc ich dokumentację. Przeprowadzał Inspekcje Gotowości Operacyjnej w OSP na terenie powiatu pruszkowskiego i warszawskiego zachodniego. Wyszkolił także setki członków OSP na terenie powiatu warszawskiego zachodniego. Był inicjatorem kilku edycji Strażackiej Ligi Piłkarskiej (SLP), czy strażackich zawodów w tenisa stołowego. Na różnych płaszczyznach współdziałał także ze strukturami OSP, w  tym w szczególności Zarządem Oddziału Powiatowego ZOSP R.P w PWZ. Współorganizował, jak również sędziował Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP.


Wielokrotnie współorganizował różnorodne ćwiczenia manewrowe i warsztaty ratownicze-gaśnicze, w tym również w ramach centralnego i wojewódzkiego odwodu operacyjnego. Był odpowiedzialny także za ćwiczenia organizowane na terenach leśnych (współpraca z Kampinoskim Parkiem Narodowym), czy w zakładach zaliczanych do grupy dużego i zwiększonego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Współpracował także z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, strukturami Polskiego Czerwonego Krzyża, czy Honorowego Krwiodawstwa, jak również z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Służbą Ochrony Kolei, Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych, Dowództwem Generalnym i Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Policją, Strażą Graniczną, czy Służbą Ochrony Państwa.


Z uwagi na swoje przygotowanie merytoryczne i wieloletnie doświadczenie zawodowe, w tym polegające na realizowaniu zadań w obszarze operacyjnym pełnił służby w Grupie Inspekcyjnej (przewodniczący) oraz w Grupie Operacyjnej Komendanta Głównego PSP (dowódca grupy). Wielokrotnie czynnie uczestniczył w charakterze oficera łącznikowego w ćwiczeniach realizowanych przez Siły Zbrojne RP i w zabezpieczeniach na szczeblu krajowym międzynarodowych spotkań i konferencji.


Pełniąc funkcję Naczelnika Wydziału w Biurze Planowania Operacyjnego KG PSP bezpośrednio był zaangażowany w pracę Stanowiska Kierowania Komendanta Głównego PSP, tj. nadzorował pracę dyżurnych w trakcie koordynowania akcji ratowniczo-gaśniczych na terenie całej Polski oraz humanitarnych i ratowniczych misji zagranicznych, w tym w latach 2021 (Grecja, Turcja), 2022 (Czechy, Francja) i 2023 (Turcja) oraz działań jednostek ochrony przeciwpożarowej w trakcie trwania pandemii COVID-19. W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie został wyznaczony do Sztabu KG PSP i był zaangażowany m. in. w przekazywanie pomocy materialnej (samochodów pożarniczych i sprzętu pożarniczego) na rzecz Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych oraz relokację uchodźców pojazdami PSP i OSP oraz służb współpracujących i przewoźników prywatnych.


Wykazał się jako wszechstronny organizator, co usprawniało działalność wydziału, był odpowiedzialny i koleżeński, potrafił działać w zespole. Wyróżniał się dużą wiedzą merytoryczną, trafnościami w podejmowaniu decyzji i rzetelnością w wykonywaniu poleceń przełożonych, co sprawiło, że wielokrotnie był odznaczany. Posiada Złoty Krzyż Zasługi, Brązowy Medal ,,Za Długoletnią Służbę". Złotą Odznakę ,,Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Złoty Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa", Brązowy Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju" oraz odznakę "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I Stopnia".


Służbę w Państwowej Straży Pożarnej pełnił profesjonalnie i odpowiedzialnie. Podczas ponad 31,5 letniej pracy zajmował różne stanowiska służbowe, gdzie zawsze wyróżniała go fachowość i nienaganna postawa oraz koleżeńskość i wysoki poziom wiedzy ogólnej i specjalistycznej.


Pomimo odejścia z PSP na zaopatrzenie emerytalne z dniem 23 lutego 2023 r., nie żegnam się ze strażą pożarną. W dalszym ciągu pozostaje strażakiem-ratownikiem w Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Babicach, gdzie pełnię funkcję Wiceprezesa OSP. Jestem również Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP R.P. w Starych Babicach. Strażakiem zostałem trochę bardziej z przypadku, niż z rodzinnych tradycji. Stało się to przez moje Liceum Gastronomiczne, które zlokalizowane było tuż za płotem (obok) 8 Oddziału Warszawskiej Straży Pożarnej - przy ul. Majdańskiej oraz przez namowy znajomego oficera (pułkownika pożarnictwa) mieszkającego w sąsiedniej miejscowości. Służba ta wciągnęła mnie na maksa od pierwszego, aż do ostatniego dnia. Dziś odchodząc z szeregów Państwowej Straży Pożarnej staje się "st. bryg. mgr inż. w stanie spoczynku". Cóż, moim zdaniem lepsze to niż być "st. bryg. w świętej pamięci" (*) (*) (*) :-)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PREZENTACJA KANDYDATA NA WÓJTA GMINY STARE BABICE

BUNKRY W CYBULICACH MAŁYCH

NASZ PROGRAM WYBORCZY - KWW DZIAŁAMY DLA WAS